Bokhandlerprisen 2025 til Åsne Seierstad

Landets bokhandlere har stemt frem Ufred av Åsne Seierstad som årets beste norske bok – 23 år etter at hun mottok prisen for Bokhandleren i Kabul.
									
LUKK

Bokhandlerprisen ble delt ut på Litteraturhuset i Oslo 11. november. Det er bokhandlere over hele landet som har stemt frem vinnerboka. 

– Det rører meg enormt å motta Bokhandlerprisen i år. Arbeidet med boka har vært langvarig og komplisert, og jeg forventet ikke at så mange lesere ville være interessert i å dykke ned i Russlands dyp slik de har gjort, ikke minst takket være alle bokhandlerne som har heiet på boka, og nå stemt den fram. Ufred beskriver et land der forfattere knebles, der bøker bannlyses og forsvinner fra bokhandlenes hyller. Jeg er dypt takknemlig for at beretningene fra tre år med lange reiser når ut til leserne. Slik bidrar landets bokhandlere til at verden rundt oss, og folk som lever helt annerledes liv enn våre, kommer litt nærmere, sier Åsne Seierstad om tildelingen.  

– I en tid preget av krig og uro, trenger vi bøker som gir innsikt og hjelper oss å forstå verden. Årets prisvinner er en slik bok. Bokhandlerprisen er unik fordi det er bokhandlerne selv som stemmer frem vinneren, og vinnerboka sier ofte noe vesentlig om tiden vi lever i, sier Anne Schiøtz, direktør i Bokhandlerforeningen. 

Historisk har Bokhandlerprisen ofte gått til skjønnlitterære bøker. Da Seierstad vant i 2002 for Bokhandleren i Kabul, ble hun den første kvinnelige sakprosaforfatteren som mottok prisen. Deretter gikk det 19 år før prisen igjen gikk til en sakprosabok, med Abid Rajas Min skyld i 2021. I 2024 gikk prisen til nok en kvinnelig sakprosaforfatter, Erika Fatland, for Sjøfareren. 

Om boka

I Ufred tar Åsne Seierstad leseren med gjennom dagens Russland: til landsbygda i Sibir, hvor Putin rekrutterer nye soldater, og til storbyene, der folk gjør det de kan for at krigen ikke skal påvirke hverdagen. Hun møter de regimetro, de likegyldige og de som kjemper imot.  

Boka har allerede blitt hyllet av kritikerne og har fått terningkast 6 av både VG, Dagbladet, Stavanger Aftenblad og Nettavisen. VGs anmelder kalte den «årets viktigste bok». 

Åsne Seierstad (f. 1970) er en norsk journalist og sakprosaforfatter med bakgrunn som krigsreporter og utenrikskorrespondent. Hun ga ut sin første bok i 2000, og vant Bokhandlerprisen i 2002 for Bokhandleren i Kabul. Seierstad har også mottatt Den store journalistprisen, Brageprisen og The Leipzig Book Award for European Understanding. 

De nominerte til Bokhandlerprisen 2025 var: 

  • Helga Flatland, Så gjør vi så, Aschehoug 
  • Erlend Loe, Kukene/Kukane, Cappelen Damm 
  • Maja Lunde / Lisa Aisato, Tordendronningen, Kagge 
  • Johan B. Mjønes, Spuria, Aschehoug 
  • Maria Parr / Åshild Irgens, Oskar og eg: Alle tinga vi har, Samlaget 
  • Per Petterson, Du er hjemme nå, Oktober 
  • Agnes Ravatn, Doggerland, Samlaget 
  • Åsne Seierstad, Ufred, Cappelen Damm 
  • Simon Stranger, Stranger, Aschehoug 
  • Nikolai Torgersen, Gater jeg har levd, Aschehoug 

Om Bokhandlerprisen 

Bokhandlerprisen er bokhandlernes egen pris og deles ut etter avstemming blant alle som arbeider i norsk bokhandel. Vinnerboka må være av årets bøker og av en norsk forfatter innenfor skjønn/generell litteratur, også barne- og ungdomsbøker. Bokhandlerprisen er en bronsestatuett: «Takk for boken», utført av billedhugger Nils Aas. 

Bokhandlerprisen ble delt ut første gang i 1948. Da het den «Takk for boken»-prisen og ble tildelt Sigurd Hoel. Da tradisjonen ble gjenopptatt i 1981, etter tolv års opphold, fikk den navnet Bokhandlerprisen.  

Kontaktinfo: 

Tone Hansen, Kommunikasjonssjef i Cappelen Damm
Mobil: 924 35 573 

Johanne Torper Solem, Kommunikasjonsrådgiver i Bokhandlerforeningen
Mobil: 922 69 305