Totalt ble det solgt 7,9 millioner bøker i løpet av 2025, fordelt på 50 700 ulike titler (ISBN). Det er en økning på omtrent 8 prosent sammenlignet med året før, noe som tilsvarer omtrent 600 000 flere solgte bøker.
– Vi må tilbake til 2021 for å finne et like godt boksalg. Det er fortsatt et stykke igjen til toppåret 2015, da det ble solgt 10,5 millioner bøker, men vi håper trenden fortsetter og at flere finner tilbake til lesegleden, sier direktør i Bokhandlerforeningen, Anne Schiøtz.
– Mye tyder på at flere ønsker å legge bort skjermen og ta tiden sin tilbake, og heller lese en bok, både for kunnskap, fordypning og som en pause fra hverdagen. Dette blir spennende å følge med på i 2026. Samtidig håper vi at økt bevissthet rundt leseferdigheter og høytlesing for barn vil gi utslag i nye og gode lesevaner, sier hun.
Boksalget økte i alle bokgrupper i 2025. Innbundet sakprosa (bokgr. 3) økte med 13 prosent, innbundet skjønnlitteratur (bokgr. 4) økte med 9 prosent og pocketbøker (bokgr.5) hadde en vekst på 3 prosent.
– Det har vært en trend de siste årene at salget fordeler seg på flere titler, og at bestselgerne har fått mindre betydning, sier Schiøtz. – 2025 skilte seg ut ved at vi fikk noen bestselgere som solgte uvanlig godt, samtidig som bredden bestod.
Fjoråret startet med et brak, med lanseringen av Landet som ble for rikt, av Martin Bech Holte. Boken fikk mye oppmerksomhet hele året og endte som den tredje mest solgte boken i 2025. Ufred av Åsne Seierstad vant både Bokhandlerprisen og Brageprisen, og ble i tillegg kåret til årets viktigste bok av VG. Det ble den nest mest solgte boken i 2025. Helt på topp troner kokeboken Grunnboka av Eyvind Hellstrøm.
Norsk sakprosa fikk et stort løft i 2025, også godt hjulpet av På min vakt av Jens Stoltenberg, som ble den fjerde mest solgte boken. Den skjønnlitterære boka som solgte best i 2025, og som dessuten ble fjorårets femte meste solgte bok, ble Minnesota av Jo Nesbø.
– Bestselgere er viktige fordi de skaper oppmerksomhet rundt litteratur og bidrar til at flere kjøper bøker, men det er likevel det brede utvalget av bøker som står for hovedtyngden av salget. Over 80 prosent av de solgte bøkene kom fra andre titler enn topp 100, sier Schiøtz. – Folk blir alltid overrasket når vi forteller at det årlig selges over 50 000 forskjellige bøker i bokhandelen.
Norsk sakprosa for voksne (bokgruppe 3.1.) hadde en vekst på nær 20 prosent i 2025. Det var først og fremst bøker innen kategoriene samfunn og dokumentar, mat og drikke, kropp og sinn, i tillegg til natur, friluftsliv og sport som bidro til økningen.
Blant disse var det kategorien samfunn og dokumentar (bokgruppe 3.1.2) som solgte flest bøker, og oppnådde en økning på om lag 48 prosent sammenlignet med året før. Den sterke interessen kan i stor grad forklares med bestselgere som Ufred, Landet som ble for rikt og På min vakt. Totalt ble det solgt 3 100 ulike titler innenfor denne genren, omtrent på samme nivå som året før.
– Vi lever i en urolig tid, og dette er bøker som traff tidsånden og både forklarer og engasjerer, mener Schiøtz.
Innenfor kategorien mat og drikke (bokgruppe 3.1.6), stiller Grunnboka av Eyvind Hellstrøm i en helt egen klasse, og bidro til at denne genren økte med over 50 prosent i 2025.
– Grunnboka ble et fenomen og solgte uvanlig mye, sier Schiøtz. – Det er svært sjelden at noen bøker selger mer enn 100 000 eksemplarer i bokhandelen i løpet av utgivelsesåret. De siste ti årene er det bare Snøsøsteren av Maja Lunde og Lisa Aisato, som kom i 2018, som har nådd samme nivå.
På de to plassene etter Hellstrøms Grunnboka, finner vi to bøker av Ida Gran-Jansen, nemlig Barnemat og Lur familiemat.
Bøker om kropp og sinn (bokgruppe 3.1.3) opptar folk og selger godt. Hele deg av Annette Dragland ble den mest solgte boken, etterfulgt av Vagusnerven av Annette Løno og Torkil Færø. De endte også på henholdsvis 8. og 13. plass på listen over alle de mest solgte bøkene i 2025. Bak begge disse bøkene er det populære podkaster.
I kategorien natur, friluftsliv og sport (bokgruppe 3.2.4 ), solgte Hel ved II av Lars Mytting, Fugleperspektivet av Dag O. Hessen og Skogen av Anne Sverdrup-Thygeson aller mest.
Totalt ble det solgt nesten 13 000 ulike sakprosabøker for voksne av norske forfattere (bokgruppe 3.1), omtrent like mange som året før.
– Salget av sakprosa er spennende fordi det viser hva folk er opptatt av og hva som rører seg i samfunnet, mener Schiøtz.
Mens oversatt skjønnlitteratur for voksne (bokgr. 4.2) hadde en beskjeden vekst på omtrent 1 prosent, økte norsk skjønnlitteratur for voksne (bokgr. 4.1) med omtrent 10 prosent.
Jo Nesbøs Minnesota ble den mest solgte norske skjønnlitterære boken i 2025 (bokgr. 4.1). Deretter fulgte Stargate av Ingvild H. Rishøi, Den siste saken av Jørn Lier Horst, Pondus 24/7 av Frode Øverli og Gater jeg har levd av Nikolai Torgersen.
2025 var et år preget av mange sterke utgivelser fra norske skjønnlitterære forfattere (bokgruppe 4.1). Likevel var det krim- og spenningslitteraturen som i særlig grad bidro til løftet i salget. Norsk krimlitteratur (bokgruppe 4.1.1) økte med nærmere 15 prosent i 2025, med Minnesota på topp, etterfulgt av Den siste saken av Jørn Lier Horst, og Diamanter og rust av Anne Holt.
Debutanten Nikolai Torgersen fikk samtidig et markant gjennombrudd og ble den mest solgte nye skjønnlitterære romanforfatteren i 2025, utenfor krimsjangeren.
Salget av barnebøker økte med cirka 10 prosent, og det er særlig peke-, billed- og høytlesningsbøker for de minste barna som drar opp tallene.
– Dette er tall vi gleder oss spesielt over. Vi vet jo at de tre første årene i et barns liv er avgjørende for barnas språkutvikling og senere læring, sier Schiøtz. – Vi håper bevisstgjøringen rundt lesing og leseferdigheter vil fortsette å gi utslag i nye, hyggelige vaner.
De mest solgte barnebøkene i 2025 var Min første bakebok av Elin Vatnar Nilsen, tett fulgt av Den fantastiske bussen av Jakob Martin Strid, Mysteriet med hullet i veggen av Camilla Brinck, Tordendronningen av Maja Lunde og Felix har følelser av Charlotte Mjelde.
Pocketbøkene selger jevnt og trutt, men har et særlig løft i løpet av sommermånedene. Nærmere 80 prosent av pocketbøkene som selges, er norsk og oversatt skjønnlitteratur for voksne, med en liten overvekt av romaner, etterfulgt av krim og spenning. Det er særlig bøker fra Freida McFadden, Trude Teige, Jørn Lier Horst og Pascal Engman som dominerer topplisten for pocketbøker.
– Hva som selger, varierer fra år til år og henger naturlig nok sammen med hvilke bøker som utgis. Det viktigste nå er at flere enn på lenge kjøper bøker. Det tyder på at lesing igjen treffer tidsånden og engasjerer bredt, avslutter Anne Schiøtz.
Her finner du listene over årets mest solgte bøker >
Kilde: Tallene viser salg av bøker i bokgruppe 3-5, fra flesteparten av Bokhandlerforeningens medlemmer. Tallene viser til endring i antall solgte bøker og ikke omsetning. Når vi teller antall titler, er det antall unike ISBN vi viser til. Metadata er hentet fra Bokbasen.
Stikkord: